В основном облачно

11°C

Херсон

В основном облачно

  • Категория: Интервью

Після об’єднання бюджет громади збільшується утричі, що дає можливість селам розвиватися, – сільський голова Червоного Чабана

Село Червоний Чабан (зараз Преображенка - повернуто історичну назву) Каланчацького району на самому кордоні з Кримом. Ще орієнтир - станція Вадим. Жителі села готуються до перших виборів об’єднаної громади, яка називатиметься Мирненська.

До складу об’єднаної громади будуть входити наступні населені пункти: Червоний Чабан, Каїрка, Ставки, Макарівка, Польове, Пам’ятник, смт Мирне. Кореспондент Херсонської правди поcпілкувався з сільським головою, жителями села Червоний Чабан. Про що розмовляли? Про перспективи і сподівання, та, звісно, про проблеми, повідомляє Таврія24.

Понад 90% мешканців населених пунктів на сходках сіл підтримали об’єднання. Саме об’єднавшись люди сподіваються вирішити свої проблеми. «У кадрах проблем нема», - каже сільський голова Чабана Андрій Сучок.

«Є люди з Криму, наші земляки, які не хочуть там жити. Вони готові повернутися. Це кваліфіковані лікарі, фінансисти, бухгалтери тощо. Багато з них працювало на кримському «Титані» і мають відповідний досвід та знання, – продовжує сільський голова. – Тому я вважаю, що кадрового голоду в нас не буде.

Школи та дитячі садочки закривати не будемо, навпаки будемо відкривати групи та створювати по селах НВК за типом початкова школа-дитсадок. Зробимо свій ЦПМД. Кадри для цього є. Вже зараз села всі освітлені, відремонтований будинок культури, в селі чисто».

Я сам був вражений наявністю в населеному пункті урн. У селі також дислокуються прикордонники. Для них створені всі умови. Повністю перероблений колишній радгоспний готель. Зараз там казарми, з уборними, душовими тощо… Солдати несуть службу в комфорті.

Було б ще краще, якби в/ч була юридично приквартирована до Червоного Чабана. Тоді б прибутковий податок залишався в громаді, а це чималі кошти.

Ще проблемою є те, що близько 700 гектарів землі - людських паїв, до яких люди не можуть дістатися, нічого не вирощують, а податок на землю платити треба. Це ті землі, які розташовані на самому кордоні і ними користуються військові. Є можливість надати людям землю в іншому місці, але юридично не можна цього зробити, бо акт видається лише один раз.

Також в планах після об’єднання - ремонт дороги між декількома населеними пунктами. Ці дороги були повністю знищені, коли там квартирувалися танкісти.

«Хочемо потім по програмі ремонту доріг отримати допомогу від держави», - ділиться сподіваннями сільський голова.

– Розкажіть про об’єднану громаду

– Об’єднана громада дає можливість розвиватися селам, створювати робочі місця тут на місці. Ми порахували, що після об’єднання бюджет громади збільшується в три рази. Це власні надходження. За ці кошти можна розвивати інфраструктуру, проводити ремонти доріг.

Однією з особливостей об’єднання являється те, що ми забираємо всі школи, садочки, лікарні, будинки культури. Ті споруди, які знаходяться на балансі у нас, але підпорядковані району, області. Досі ми не могли виділити кошти ні на ремонти, ні на медикаменти, ні на придбання якогось обладнання тощо. Коли буде об’єднана громада, то це додаткові робочі місця, бо в громаді добавляються всі структурні підрозділи – це відділи освіти, медицина, культура, спорт, туризм тощо. Переконаний, що наша територіальна громада буде працювати. Ми спілкувалися і з Кочубеївкою, і в Києві на навчаннях розмовляли, то, виявляється, найбільш перспективні це маленькі територіальні громади.

Я розумію, що зараз реформа, і населення будь-які зміни сприймає не дуже позитивно, але, я вважаю, не потрібно стояти на місці, треба пробиватися. Зрозуміло, що будуть труднощі, шишки, багато чого будемо доробляти, переробляти, бо все по-новому. Але, все ж таки це рух вперед, якась допомога громаді є.

– Ви говорите про те, що люди не дуже сприймають реформи. Як же ви вийшли на це об’єднання?

– У нас були громадські слухання і майже 90% населення проголосували «ЗА» об’єднання. Люди підтримали добровільне об’єднання територіальних громад, а саме Мирненської територіальної громади.

- Я розумію, ви не першу каденцію працюєте на посаді сільського голови. Розкажіть, яким ви прийняли село і яких результатів досягли?

- Так, я сільський голова VI та VII скликання, почав працювати з 2010 року, вже 6 років. Коли ми починали працювати було дуже складно – садочок закритий, будинок культури напівзруйнований, дороги взагалі…благоустрій, вулиці , асфальт – все це висіло в повітрі. А сміттєзвалище…, воно якби числилося, але не було ні в одному селі.

У нас 6 сіл на території Червоночабанської сільської ради – це Каїрка, Макарівка, Ставки, Польове, Пам’ятник і Червоний Чабан. Зараз в усіх селах, окрім Пам’ятника (там залишилося декілька хат) відновлено вуличне освітлення повністю, частково відремонтовано дороги, відновлено будинок культури, який був завалений, відкрито дві групи в садочку. У селі Каїрки (там переважно проживають турки-месхетинці) школа І ступеня, зараз робимо НВК (школа-сад). Допомагала і обласна адміністрація і сільська рада виділили 169 тис. грн. Також харчування дітей 1-4 класів у наших школах фінансує сільська рада.

Встановлено також котли ( у нас газ) і під тверде паливо. Допомагають нам і підприємці. Сміттєзвалище, дороги, благоустрій, все це ми робимо. Урн понаробляли. Сміття вже як такого немає.

На території сільської ради знаходяться дві прикордонні застави, є готель, який ми взяли собі на баланс, щоб його не розібрали (числився він за ПРАТ «Червоний Чабан» - це колишній правонаступник радгоспу). Ми змогли забрати цей готель і передали прикордонникам у користування. Допомогли відремонтувати, там все гарно – столова, вода, душові, все зробили, живуть люди. Тепер прикордонникам реально можна тут служити і знаходитися в комфортних умовах. У нас була перевірка КРУ за 5 років, вони звернули увагу, що у нас дуже багато різних договорів, ми реально багато чого зробили.

– Які плани? Ви балотуєтесь на посаду голови об’єднаної громади, що ви плануєте зробити після виборів, якісь першочергові заходи, що будуть стосуватися всіх населених пунктів громади?

– Хочу сказати, що по Червоночабанській сільській раді ми всі проблеми підтягнули. Коли в 2014 році населення сільської ради різко збільшилося в 3-4 рази, то це загнало комунальне господарство доволі таки серйозно. Ми замінили вентеля, відремонтували трубопровід і у нас по всіх селах вода цілодобово.

А ось у Мирному вже проблема. Там вода була по годинах, і ще плюс каналізація – це проблемні питання. В Мирному дуже багато роботи. Це і дороги, і вуличне освітлення, смітники, допомога комунальному господарству, його теж треба буде витягувати.

Також на базі наших ФАПів ми хочемо зробити ЦПМД (центр первинної медичної допомоги). Де саме це буде, ми ще не вирішували. Вже хочуть приїхати до нас двоє лікарів з АРК – хірург-травматолог і терапевт. Вони не хочуть там жити, готові переїхати до нас. Це теж великий плюс. У нас три ФАПи, зрозуміло що медикаменти, які необхідні для первинної допомоги і повинні бути безкоштовні для населення, ми будемо закуповувати.

По садочках… У нас відкрито дві групи, зроблено ремонт. В Мирному теж є дві групи, є ремонт, потрібно відкривати ще одну групу. Роботи багато. Зрозуміло, що спочатку треба буде владнати всі юридично-правові моменти: зареєструвати, створити структурні підрозділи, набрати спеціалістів.

– Я спілкувався з іншими кандидатами на посаду голови об’єднаної громади, і у всіх них є деякі побоювання з приводу того, що не вистачатиме кадрів. Як у вас з цим питанням?

– У нас така ситуація. У нас є титановий завод, на якому раніше працювали більше 400 людей, на сьогодні там працює близько 50 людей. Там є спеціалісти: кадровики, фінансисти, бухгалтери. Я заздалегідь мав розмову з населенням, тому думаю, що великої нестачі кадрів не буде. Також, під скорочення потрапили і працівники залізниці, бо станція «Вадим» була «підв’язана» до титанового заводу і до Криму. Крім того, «скелет» у нас є свій, зрозуміло, що будемо вчити, переучувати.

– Розкажіть по бюджету. Що у вас на даний час, і які зміни будуть, на вашу думку.

– Зараз у Мирному та Чабані якщо брати загалом, то близько 5 мільйонів гривень власних надходжень. З цього бюджету ми вже давали в район на освіту, на будівництво, на субвенції…На рахунок перевиконання, то в цьому році збільшено бюджет у два рази. Залишки перекидали на освітлення, благоустрій, ремонт доріг… Орієнтовно, після об’єднання наш бюджет збільшиться в три рази, це власних надходжень. За рахунок чого? Все, що у нас зараз є, 100% орендна плата, 5% акцизний збір і єдиний податок. Крім того, у нас ще є екологічний податок.

А тепер нам ще й повертають прибутковий податок. Тільки за цей прибутковий податок збільшиться надходження в бюджет в три рази. Бо на території сільської ради знаходиться 17,5 тис. га. землі, одна з крупних сільських рад. Вона розпайована. В цьому році до нас зайшли шість сільгоспвиробників. До цього оброблялося десь 30-40% землі, то зараз реально 70-80%.

Єдине, що залишається проблемним – це землі на адмінкордоні з Кримом, в загальній кількості 1 200 га, з них 600-700 га під воєнними, під мінними полями. Я неодноразово звертаю увагу керівництва на це питання, задавав питання як нам бути з людьми, які не можуть там обробляти свої землі. У нас є землі запасу, ми можемо надати її людям, але немає правової бази як це правильно зробити. Бо людина отримує акт на право власності на землю один раз. Тому, залишається питання як це все зробити. А люди страждають. Тобто, люди платять земельний податок за паї, на які вони фактично навіть потрапити не можуть. І це велика проблема.

– По освіті. Як я розумію, ви не плануєте після об’єднання зливати навчальні заклади чи закривати?

– Коштів вистачає. Все залишається так як є. А в перспективі будемо дивитися по потребі. Навпаки, ми зараз намагаємося збільшити, створюємо НВК. Бо підвозити маленьких дітей є не дуже зручно.

Розумієте, у 2014 -2015 році між Чабаном і Каїркою дорога просто стала негодною (після того, як там проїжджали танкісти). Ми плануємо розробити програму, під яку, думаємо, із державного бюджету можуть виділити кошти. І це тільки завдяки тому, що буде об’єднана територіальна громада. Бо основні роботи і основні напрями будуть здійснюватися по програмі. Вже по програмі ми отримали з державного бюджету більше 500 тис. грн. на НВК.

Тарас БУЗАК


Поделитесь этой публикацией с друзьями!

Больше интервью

Олександр Паливода: Український фермер, не зважаючи на погоду, війну та фінансові проблеми - як сіяв, так і буде сіяти

Як просувається на Херсонщині посівна кампанія, чи не зашкодить врожаям квітневе похолодання, про зрошення та людський фактор розповів  в ефірі ОДТРК «Скіфія» директор Департаменту агропромислового розвитку ХОДА Олександр Паливода.

24-04-2017

Ми на кордоні з тимчасово окупованою територією, тож маємо показувати клас у всьому, - Андрій Гордєєв

Херсонщина за останні роки із напівдепресивної пострадянської області почала потихеньку перетворюватися на такий собі український форпост.

19-04-2017

Назар Кагальняк: на войну – ради детей

Все больше демобилизованных военнослужащих возвращаются домой из зоны проведения АТО. И Олешковский район в этом отношении исключением не является. Его житель — 45-летний Назар Кагальняк – оставил дома жену с...

04-04-2017

Отец боролся за независимость, а сын ее отстаивает

«Как гром грянул» – так описывает решение своего сына Любомира пойти на войну генический предприниматель Виктор Драчук. С началом вооруженного конфликта на востоке Украины он взял ссуду и купил для...

30-03-2017

Бойцы всегда ждут наших волонтеров с большим нетерпением, – херсонец дядя Гриша

Его знает вся Украина. Им гордится Херсон. В голубом десантном берете, тельняшке, с флагом Украины и… в инвалидной коляске. Он не только собирает пожертвования для военных в зоне АТО, но...

28-03-2017

«Сонячний» паламар

Неділя. Херсонські прочани потихеньку з’їжджаються на кінцеву зупинку 12-го тролейбуса, виходять та крокують до великої двоповерхової будівлі з червоної цегли, збоку якої прибудована церква. Це – греко-католицький монастир Святого Володимира.

22-03-2017

Сергій Павленко: В Скадовському районі є ще одне море – море цілющого повітря

Скадовський район має потужній туристичний потенціал, а місто Скадовськ може стати найвідомішим вітчизняним курортом.

20-03-2017

Віктор Короленко: Прозорість сайту «Доступні ліки» не до вподоби тим, хто звик наживатися на пацієнтах

За останні три тижні одразу два херсонських лікаря стали учасниками кримінальних скандалів з продажем вакцин, які були закуплені за бюджетні кошти.

14-03-2017

Для херсонки Анжелы Котенко спасать людей – работа, а вышивать картины – любимое увлечение

Делайте то, что нравится, и всё обязательно получится. История жительницы Херсона тому подтверждение.

07-03-2017

Крымчанин-воин АТО: Не возвращаться в Крым – мой осознанный выбор

В 2014 году крымский журналист Михаил Новосельцев отправился защищать свою родину в зону проведения АТО, а после участия в боевых действиях на востоке Украины счел небезопасным возвращаться на полуостров и...

04-03-2017